Atac occidental în Siria. Care sunt țintele lovite și ce spun rușii

Discutii libere !
Post Reply
in_so@pta
Administrator

Atac occidental în Siria. Care sunt țintele lovite și ce spun rușii

Post by in_so@pta » Sat Apr 14, 2018 5:55 am

Președintele Donald Trump a anunțat, vineri seara, că a ordonat forțelor armate să efectueze atacuri „țintite” asupra Siriei. Atacul era în desfășurare chiar în momentul în care șeful Casei Albe făcea anunțul și a avut în vizor ținte precise. Armata americană a fost asistată în această acțiune de forțele britanice și franceze.
Mișcarea celor trei state vine în semn de răspuns la presupusul atac chimic al regimului sirian susținut de Rusia, care a avut loc într-un orășel din Ghouta de Est, weekendul trecut, informează BBC News.
Secretarul american al Apărării, James Mattis, le-a declarat reporterilor în cusul dimineții: „În prezent este vorba despre un singur atac și cred că a trimis un mesaj foarte puternic.”
Oficialul american a mai spus că aliaţii au avut grijă să evite să atingă forţele ruse, prezente masiv în Siria, dar că Moscova nu a fost avertizată înainte de intervenţie.

Prima reacție a Rusiei, după atacul Statelor Unite în Siria

Statele Unite și aliații vor trebui să suporte consecințele atacului lansat în Siria, a precizat ambasadorul Rusiei la Washington Anatoly Antonov, ca urmare a atacului din cursul nopții asupra mai multor obiective siriene, informează TASS.

„Cele mai rele așteptări au devenit realitate. Au rămas surzi la avertismentele noastre. Au acționat conform unui scenariu plănuit dinainte. Suntem amenințați din nou. Am avertizat că asemenea acțiuni nu vor rămâne fără consecințe. Toată responsabilitatea e pe umerii Washingtonului, Londrei și Parisului”, a spus diplomatul rus.

Totodată, Antonov a precizat că este „inacceptabil ca președintele Rusiei să fie insultat”.

„SUA, o țară care are cel mai mare arsenal chimic, n-are dreptul moral să-i acuze pe alții”, a mai spus ambasadorul Rusiei la Washington.
Post Reply

Return to “Discutii diverse”